Ga terug naar 2026

Diagnostiek voor eerstelijns zorg

Als de huisarts extra onderzoek nodig vindt.

Selecteer jaar

Bij het kiezen van een optie volgt een doorgestuurde link.

Vergoeding per verzekering bij Bewuste Keuze

  • 100% bij gecontracteerde zorg, anders beperkte vergoeding

  • Start

    Geen vergoeding

  • Extra

    Geen vergoeding

Dit krijgt u vergoed

Soms heeft de huisarts voor een goede diagnose extra onderzoek nodig. Bijvoorbeeld bloedonderzoek, een hartfilmpje of een röntgenfoto. Dit kan vaak in de praktijk zelf. Dan hoort het bij de huisartsenzorg. Als het onderzoek niet in de huisartsenpraktijk kan, laat de huisarts u bijvoorbeeld naar een bloedprikpost gaan. Dit onderzoek buiten de huisartsenpraktijk is ‘diagnostiek voor eerstelijns zorg’.

Uw huisarts of andere zorgverlener die de diagnostiek voorschrijft, krijgt de uitslag van het onderzoek en kan u dan verder behandelen. Daarbij moeten zij hun beroepsrichtlijnen volgen. Volgens de richtlijnen zal de huisarts een MRI-scan alleen voorschrijven bij bepaalde klachten aan de knie, schouder, onderrug of hersenen.

De Bewuste Keuze Basisverzekering vergoedt de volgende diagnostiek voor eerstelijns zorg:

  • laboratoriumonderzoek, zoals bloed- of urineonderzoek
  • beeldvormende diagnostiek, zoals een röntgenfoto of scan
  • functieonderzoek, zoals een hartfilmpje of longtest

Wij vergoeden eerstelijns diagnostiek als die is voorgeschreven door de volgende zorgverleners in de eerste lijn:

  • huisarts, als dat is aanbevolen in de beroepsrichtlijn. Als die van die richtlijn afwijkt, dan moet de huisarts dat voldoende onderbouwen in het voorschrift
  • verloskundige, als dat nodig is voor zorg rondom zwangerschap en bevalling
  • jeugdarts, als dat nodig is voor zorg aan kinderen tot 4 jaar
  • specialist ouderengeneeskunde of arts voor verstandelijk gehandicapten, als dat nodig is voor huisartsenzorg (ook tijdens Eerstelijns verblijf)
  • arts infectieziekte- of tuberculosebestrijding, als dat nodig is voor individuele zorg bij (een risico op) deze ziekten

Vindt een andere zorgverlener, zoals de fysiotherapeut of uw bedrijfsarts, de diagnostiek nodig? Dan moet u daarvoor dus eerst langs uw huisarts.

Hier kunt u terecht

Vaak moet u naar een prikpost, echocentrum of polikliniek voor het onderzoek. De diagnostiek wordt uitgevoerd door een:

  • eerstelijns diagnostisch centrum (EDC)
  • Productiesamenwerkingsverband
  • ziekenhuis
  • jeugdarts, voor diagnostische tests bij een vermoeden van koemelkallergie bij kinderen tot 4 jaar

Zorgverlener zonder contract

Kiest u voor een zorgverlener waarmee wij geen contract hebben? Dan vergoeden wij uw zorg niet helemaal. In onze maximale vergoedingen staat wat we vergoeden.

Wilt u naar een zorgverlener met een contract?

In onze Zorgzoeker checkt u snel met welke Nederlandse zorgverleners we een contract hebben.

Andere vergoedingen

Voor diagnostiek bij Prenataal onderzoek gelden andere voorwaarden. Daarom staan deze ergens anders.

Dit betaalt u zelf

Geen eigen bijdrage

Voor deze zorg betaalt u geen eigen bijdrage.

Het eigen risico

Deze zorg valt onder uw eigen risico. Zo werkt het eigen risico

Dit moet u zelf doen

U moet vooraf een voorschrift hebben

Hierboven leest u welke zorgverleners de diagnostiek kunnen voorschrijven.

Geen toestemming

U hoeft ons voor deze zorg geen toestemming te vragen.

Goed om te weten

Heeft u nog vragen? Wij zijn er voor u

Document uploaden

Deel makkelijk een document met ons

Uploaden
Meer contactopties